Hasan ATICI – Blog
0

Alan adı (Domain) Peryodları

Yazar Hasan  •  Çarşamba, 11.06.2014, 06:17
2205 Views

Alan adı (Domain) Peryodları, ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) tarafından alan adlarına süreç prosedürleri ve peryodları eklenmiş olup, kayıt tarihinden silinme aşamasında kadar geçen süreç içinde bölüm bölüm izlemektedir.

alan adı domain peryodları

Bir alan adı sadece kayıtlı olduğu sürece işlem yapılabilir ve süresi dolan alan adları üzerinden dns yönlendirme ve benzeri hiç bir işlem gerçekleşmez. Bu kurallar ICANN tarafından konulmuş olup bütün alan adı uzantıları için geçerli olduğunu belirtmek isteriz.

Bir alan adının bitiş süresinden sonra, 75 – 80 gün arasında tamamen silinmiş olmakla birlikle, sıfırdan tescil işlemi bu süre sonunda yapılabilmektedir. Bu 80 gün içinde belirli gün aralıkları ve peryodlara geri alma kurtarma işlemleri yapılabilmektedir.

Peryodlar ve Anlamı;

Active Status Nedir?

Sorgulanan alan adıdan Active Status var ise; alan adı aktif ve yayında anlamına gelir kaydedilemez. Ve sahibi tarafından istediği zaman uzatabilir ve yenileyebilir.

On-Hold Status Nedir?

Sorgulamalarda bu On-Hold Status ibaresini gördüğümüzde alan adı askıda yada beklemede olduğunu anlayabiliriz.

On-Hold Status; Bu durumu hangi aşamalarda ne için karşımıza çıkar?

On-Hold Status durumu genelde alan adının süresinin dolduğu zaman ilk -1 gün ile 33 gün içinde çıkar ve ilk 5 günde yenileme yaparsanız normal fiyat üzerinden yenileme yaparsınız. -5 günden sonra’ki yenilemelerde cüzi miktarda ceza ile yenileme yapabilirsiniz. Ayrıca yenileme işleminin dışında aktif durumdaken böyle bir status durumu ile karşılaştığınız zaman whois doğrulaması için e-posta adresine gelen onay iletisini tıklamadığınız zaman geçici süreliğine bu duruma girer, onay mailinde aktivasyon linkini tıkladıktan sonra yeniden aktif duruma geri döner. Bazı elzem durumlarda global mahkemelerde telif ile ilgili açılan davalarda alan adınız için yapılan yaptırımlarda da bu status e girer sonra ya silinir yada gerçek firmaya iade edilir.

Redemption Period (Kurtarmak için son şans)

Adından anladığınız gibi son şans olarak cezai bedelle (10 katı) ödeme yaparak geri alabiliyorsunuz. Bu peryod ortalama -38. gün -40. gün aralarında girer (Bazı özel uzantılarda (ccTLD) de bu süre değişebiliyor. Son şans alan adı sahibine ortalama 35 – 37 gün daha alan adını yeniden alma şansı vermektedir.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

Bu peryod kurtarmak için son şans peryondan sonra yani 38. gün devreye girer ve artık parasını bastırsanızda alamazsınız 🙂 Bu peryod ortalama 5 yada 6 gün sürer ve domain süresinin tamamen dolması için gerekli 80 günlük süreci bu peryodun sonunda tamamlar ve alan adı serbest kalır. Bu şu demek oluyor sıfırlanmış ve kim önce gelirse kapar mantığı anlamına geliyor. Not: Bu süreler (Bazı özel alan adı uzantılarında (ccTLD) değişebilmektedir.

Kaynak: ICANN

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top