Hasan ATICI – Blog
0

Alan adınız (Domain) blogger a nasıl yönlendirilir

Yazar Hasan  •  Pazar, 01.06.2014, 02:08
2031 Views

Alan adınız (Domain) blogger a nasıl yönlendirilir; Özel alan adını blogumda nasıl kullanırım. Google blogger hizmetinizdeki blog sitenize kendi alan adınızı yani domain adresinizi nasıl yönlendireceğinizi, diğer bir adı ile nasıl dns tanımlayacağınızı makalenin devamında anlatacağım.

Öncelikle bu işlemi yapmadan önce muhakak bir ücretsiz yada kendinize ait bir dns sunucuya ihtiyaç duyacaksınız. Genelde alan adlarını satın aldığınız firmaların ücretsiz dns hizmetleri olmaktadır. Blogger ın tanımlama yapmamızı istediği dns tanımlarını bu ücretli yada ücretisz domain dns bölümünden tanımlama yapmanız gerekmektedir.

Genede ben size ücretsiz bu hizmeti sağlayan bir kaç firma ismi vereceğim. www.markum.net, www.cloudflare.com www.isimtescil.net

Şimdi bir örnek yapalım; blogger üzerinde bir blog adresinizin var olduğunu düşünerek, buna sitesiminiz.com u yönlendireceğiz. Yani internet tarayıcısına www.siteisminiz.com yazdığınız zaman blogger daki blok yayınınız ile ilişkili çalıştığını göreceğiz.

Adım adım uygulama ile anlatalım.

https://www.blogger.com a üyelik girişi yapıyoruz. Karşımıza daha önce kullanmakta olduğumuz blok sitemizin yönetim sayfası çıkmaktadır.

Aşağıda resimdeki sarı çerçeve içindeki örnek blog siteniz diye düşünün

Blogger Blogspot

Daha sonra aşağıdaki sarı çerçeve içindeki bölüme tıklıyorsunuz. Aşağıya doğru açılır menüden gene sarı çerçeve içindeki “ayarlar” kısmını tıklıyoruz.

Blogger Kontrol Paneli - ayarlar

Açılan sayfada gene aşağıdaki resimde olduğu gibi “+ Blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın” yazan yere tıklayınız.

Blogger Kontrol Paneli - ayarlar 1

Daha sonra açılan sayafada sarı çerçeve içindeki bölümleri resimdeki açıklamalara göre ayarlıyorsunuz. Tabi ekran görüntüsündeki tanım ve site adresi örnektedir. Buradaki site adresi sizin almış olduğunuz alan adı ismi olacaktır. Ayrıca aşağıdaki bütün dns tanımlarının olduğu dosyayı ekran görüntüsündeki en alt 3. çerçeve içindeki “DNS ayarlar dosyasını indir” seçeneğini tıklayarak indiriyoruz. Bu dosya içindeki dns tanımlarını alan adınızın yani domain adresinizin yönlendirdiğiniz ücretsiz yada ücretli dns sunucunuza tanımlayacağız.

Örnek indirilen dosya içinde var olan örnek tanımlar bunun gibidir.

  • @ 3600 IN A 216.239.32.21
  • @ 3600 IN A 216.239.34.21
  • @ 3600 IN A 216.239.36.21
  • @ 3600 IN A 216.239.38.21
  • www 3600 IN CNAME ghs.google.com
  • dsadjhhajhsdu 3600 IN CNAME gv-sadhashakjqoassd.dv.googlehosted.com

Blogger Kontrol Paneli - ayarlar 2

Daha sonra bu tanımları ücretsiz bir sunucu üzerinde nasıl tanımlayacağınızı anlatacağım bunun için www.cloudflare.com u seçiyorum daha basit anlatım olacağı için. www.cloudflare.com sitesine giderek ücretsiz bir üyelik açmanız gereklidir. Daha sonra hesabınızı mailine gelen onay maili ile onayladıktan sonra www.cloudflare.com a giriş yapıyoruz ve alan adınızı “Domain adresinizi” ekliyorsunuz.

CloudFlare Site Eklemek

Daha sonra web siteniz cloudflare tarafından kısa süreliğine bir performans testine sokar.

CloudFlare Performans testi

Daha sonra test işleminden sonra aşağıdaki ekran görüntüsü ile “Contunie” ile ilerliyoruz.

CloudFlare Kurulum devam et

Şimdi buraya dikkat aşağıdaki resimdeki örnek sayfa sizin için hazırlanmıştır. Cloudflare de bu adımda daha önce indirmiş olduğumuz blogger dns tanımlarınızı buraya giriyoruz. Aşağıdaki ekran görüntüsü örnektir sayfanın en solundaki somun vida görünümlü bölümden dns zone ayarlarınızı düzenleyebilir yada kaldırmanıza yaramaktaır. Hemen yanındaki Bulut simgesi örnekteki gibi olmalıdır ve anlamı şudur; Cloudflare güvenlik filtrelerinden geçmeden direk erişim izni vermektir anlamı, Biz üzerine tıklarsak ve ok bulutun içinde geçerse Cloudflare firewallarından filtrelenerek erişim alınır. Buda blogger için gerekli değil çünkü google alt yapısını kullandığı için gerekli güvenlikler yeterince mevcuttur.

CloudFlare Blogger ayaları

Bu işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki yesil ileri butonu ilerliyoruz. ve free planı seçip gene ilerliyoruz. Karşımıza gelen aşağıdaki resimdeki sarı çervedeki dns adreslerini alan adınızı yani domain adresinizi aldığınız firmadaki dns yönlendirme yerine tanımlıyorsunuz.

CloudFlare DNS adresleri

Daha sonra blogger sayfasınıza geri dönerek KAYDET butonu ile kaydediyoruz.

Blogger kaydet butonu

işlemler bu kadar artık alan adınız ile blog sitenize giriş sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Hasan ATICI

 

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top