Hasan ATICI – Blog
0

cPanel de dns bölge kayıtları nasıl düzenlenir resimli anlatım

cPanel de dns bölge kayıtları nasıl düzenlenir

Yazar Hasan  •  Perşembe, 20.08.2015, 03:29
3767 Views

cPanel de dns bölge kayıtları nasıl düzenlenir? Cpanel de dns bölge kayıtları üzerinde düzenleme yada ekleme yapmak için gelişmiş dns bölge kaydı bölümünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hangi kayıtları düzenleyebiliriz?

A kaydı TXT kaydı SRV kaydı ve MX kayıtlarını düzenleyebilir ve ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki ekran görüntülü anlatımlarda nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

cPanel - DNS bolge duzenleyici sayfa 1

Daha sonra

cPanel - DNS bolge duzenleyici sayfa 2

DNS kayıt örnekleri

MX kaydı örneği:

Bu kayıt değerlerini girerken alan adı barındırıcınızın kendi talimatlarını uygulamaya dikkat edin.

Ad/Barındırıcı/Takma Ad Geçerlilik Süresi (TTL*) Kayıt Türü Öncelik Değer/Yanıt/Hedef
Boş veya @ 3600 MX 1 ASPMX.L.GOOGLE.COM
Boş veya @ 3600 MX 5 ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM
Boş veya @ 3600 MX 5 ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM
Boş veya @ 3600 MX 10 ALT3.ASPMX.L.GOOGLE.COM
Boş veya @ 3600 MX 10 ALT4.ASPMX.L.GOOGLE.COM

* TTL, MX kaydında daha sonra yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için geçmesi gereken süredir (saniye cinsinden). MX kayıtlarının düzgün şekilde yapılandırılmasının ardından, 3600 olan TTL değerinin 86400 olarak değiştirilmesini öneririz. Bu şekilde, İnternet’teki sunuculara MX kaydı güncellemelerini her saat başı yerine 24 saatte bir kontrol etmeleri talimatı verilmiş olur.

TXT kayıt örneği:

Bu değerleri Google Yönetici konsolunuzda değil, alan adı barındırıcınızda girersiniz. Ayrıca bazı barındırıcıların ad ve değer alanları için farklı etiketler kullandığını unutmayın.

Google dns txt kaydi

CNAME kaydı örneği:

Google cname kaydi

 

A kaydı örneği:

  1. Alan adı barındırıcınızdan alan adınızın hesabında oturum açın. Alan adı barındırıcım kim?
    Alan adınızın DNS kayıtlarının güncellenmesine yönelik sayfayı bulun.
    Sayfanın adı DNS Yönetimi, Ad Sunucusu Yönetimi veya Gelişmiş Ayarlar olabilir.
  2. Alan adınıza ilişkin A kayıtlarını bulun. Aşağıdakilere benzer bir veya birden fazla kayda zaten sahip olabilirsiniz:

Google A kaydi

  1. A kayıtlarınızı bu A kaydı değerlerini alacak şekilde değiştirin. Gerekiyorsa bu sayfada listelenen her bir IP adresi için bir kayıt eklemek üzere yeni A kayıtları oluşturun.
    Yaptığınız değişiklikleri kaydedin ve değişikliklerin geçerli hale gelmesini bekleyin.

Geçerlilik Süresi (TTL)
TTL, kayıtta yapılan sonraki değişikliklerin geçerli hale gelebilmesi için geçen saniye sayısını belirler. MX kaydı, CNAME kaydı gibi alan adınızın DNS kayıtlarından her biri, bir TTL değerine sahiptir. Bir kaydın mevcut TTL’si, yaptığınız değişikliklerin geçerli hale gelmesinin ne kadar süreceğini belirler. Örneğin, 86.400 saniyelik bir TTL’ye sahip olan bir kayıtta yapılan değişikliklerin geçerli hale gelmesi 24 saat kadar sürer.

Bir kaydın TTL’sinin değiştirilmesi, sonraki herhangi bir değişikliğin gerçekleşme süresini etkiler. 3600 değerinde TTL ayarlamanızı öneririz; bu ayar, İnternet’teki sunuculara kayıttaki güncellemeleri saat başı kontrol etmesini söyler. Bu, bir sonraki kayıt güncellemenizde değişikliğinizin geçerli olmasının bir saat kadar süreceği anlamına gelir. Sonraki değişiklikleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için, örneğin, bir değişikliği hızlı bir şekilde geri almak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız 300 saniye (5 dakika) gibi daha kısa bir TTL ayarlayabilirsiniz.

Örnek DNS yapılandırması

Aşağıda, Google Enterprise hizmetleriyle kullanılan bir alan adına ilişkin DNS ayarları örneği verilmiştir. DNS ayarlarınızda gerçek alan adını kullanmayacağınızı unutmayın. Bunun yerine, alan adını belirtmek için @ işaretini kullanırsınız.

Google dns ornekleri

DNS ile ilgili kayıt örnekleri ve ekran görüntüleri kaynağı: https://support.google.com/a/answer/48090?hl=tr#TTL

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top