Hasan ATICI – Blog
0

Hosts dosyası nedir. Öncelikle hosts dosyası internete çıkmadan önceki ilk durağınızdır.

Hosts dosyası

Yazar Hasan  •  Çarşamba, 21.10.2015, 02:09
2931 Views
hosts dosyasi nedir

Hosts dosyası nedir. Öncelikle hosts dosyası internete çıkmadan önceki ilk durağınızdır. Bir alan adı adresine gitmek istediğimizde öncelikle bu dosya içerisinden bu alan adı adresinin bir tanımı olup olmadığı kontrol edilir. Yok ise normal internet üzerinden asıl dns i tanımlı sunucudan cevap bekler.

Bu dosyayı genelde yasak sitelere erişim için kullanırız, bir alan adının gerçek barındığı yer sağlayıcısı üzerinden değilde bizim herhangi bir sunucu üzerindeki barınan yerden açmamızı sağlar. Şimdi senaryo şu şekilde olsun biz markum.net ten bir hosting aldık ve sitemizi yönlendirmeden düzenleme istiyoruz cihazımızdaki tarayıcıya www.alanadiniz.com yazınca gerçek sitemiz değilde markum.net üzerinden aldığımız hosting hesabındaki sitemiz açılsın. Bunun için sadece sizin işlem yaptığınız cihazda

Nerede bu dosya

Windows 8 = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows 7 = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows Vista = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows XP = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows 2K = C:\WINNT\SYSTEM32\DRIVERS\ETC

görünebilmesi için bizim hosts dosyasında markum.net üzerindeki kurduğumuz hosting hesabının ip adresi ile aşağıdaki resimli anlatıma bakarak işlem yapmamız yeterli olacaktır.

Aşağıdaki Windows hosts dosyasının örnek ekran görüntüsüdür. Sarı ile çerçeveli olan kısımında senaryo gereğince markum.net ten aldığımız hosting hesabının ip adresi ve yanında alanadiniz.com olarak www lu olanınıda alt kısma ekleyerek kaydediyoruz.

Windows_System32_Drivers_etc_hosts

Bu işlemlerden sonra tarayıcınızı açarak www.alanadiniz.com yazdığınız zaman gerçek yönlendirilen sitede değilde markum.net üzerinden aldığınız hosting hesabına erişmiş oluyorsunuz.

Yukarıdaki anlatım giriş seviyesindeki kullanıcılar için yazılmıştır basit bir anlatımdır.

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top