Hasan ATICI – Blog
0

.htaccess kodlarını web.config e göre çevirmek

Yazar Hasan  •  Cumartesi, 06.06.2015, 07:30
1300 Views

.htaccess kodlarını web.config e göre çevirmek, Bir çok hosting firması windows sunucularda .htaccess e izin vermez, bunun için .htaccess Url Rewrite çalışmalarınızı IIS üzerinden nasıl web.config e aktaracağınızı resimli bir şekilde göstereceğiz.

htaccess

Öncelikle htaccess ile ilgili temel bazı bilgileri bilmeniz gereklidir. .Htaccess Windows serverlar üzerinde tamamen çalışmaz diye bir durum söz konusu değil. Windows sunucularda “Hypertext Access” .htaccess ek programlarla çalışmaktadır. Bu programlar başta “Helicon Ape” ve  “Helicon ISAPI_Rewrite” programı olup lisans ile satın alarak Windows sürümüne göre indirebilir IIS e tanımlayabilirsiniz. Peki böyle bir program varken neden “web.config” üzerine convertliyoruz diyenlere kısaca şunu demek istiyorum ek bir program ile çalıştığı için sunucu performansını etkliyor. Kendi sunucunuzu kiralayıpta fazlaca alan adı barındırılacaksa tavsiye etmiyorum.

işte bu durumda IIS ile senkronize çalışacak ve performansa katkıda olacak en güzel yöntem htaccess kodlarınızı web.config e aktarmak! Peki bu nasıl olacak diyorsanız şu şekilde;

Öncelikle Windows sunucunuza bağlanarak IIS inizi açıyorsunuz. Daha sonra bu aktarmayı yapabilmemiz için “URL Rewrite” in kurulu olup olmadığını kontrol ediyoruz. Eğer bu özellik yoksa  “BU SAYFAYI ZİYARET EDİN” açılan sayfada yeşil bar içerisinde’ki butonda Install this extension”  a tıklıyoruz ve temin ediyoruz.

Daha sonra aşağıdaki resimleri takip ederek nasıl bir işlem yaptığımı görebilirsiniz.

URL Rewrite 2.0 kurulumu 1

daha sonra

URL Rewrite 2.0 kurulumu 2

daha sonra

URL Rewrite 2.0 kurulumu 3

son olarakta

URL Rewrite 2.0 kurulumu 4

Bu işlemlerden sonra ftpnizin ana dizininde htaccess dosyası varsa kaldırın bundan sonraki işlemlerinizi IIS üzerinden yada web.config üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. URL Rewrite 2.0 desteği Windows 2012 IIS8.5 destekli hosting sunucuları ile www.markum.net i hosting ve sunucu alımlarında öneririm.

Kaynak: Hasan ATICI

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top