Hasan ATICI – Blog
0

Php 7.2 Windows kurulumu ve IIS üzerinden tanımlama

Php 7.2 Windows kurulumu

Yazar Hasan  •  Cumartesi, 10.02.2018, 03:57
2305 Views
PHP7.2 Kurulum

Php 7.2 Windows kurulumu. Php version 7.2 ile windows sunucularda iyi performans alabilirsiniz. Bunun için lütfen yazımın devamını dikkatlice takip edin.

Biraz araştırdığımda bir çok döküman ve makalelerde kullanıcıların stabil çalıştırmadığını fark ettim bu nedenle size yazımın devamında çok basit bir şekilde nasıl doğru dosyaları bulup kuracağınızı ve IIS üzerinden sitenize tanımlayacağınızı anlatacağım. Bunun dışında şunuda özelikle belirtmek isterim ki kurulum yaptım performans testini yaptım gerçekten çok çok memnun kaldım php5.6 kullanıyordum, php7.2 e geçirdiğim zaman bariz bir şekilde sitenin hızlandığını görebiliyorsunuz. Öncelikle sunucunuzun uzak masa üstü erişimi yaparak aşağıdaki gereksinimleri indiriniz.

Aşağıdakileri tıklayarak indiriniz.

 

 Kurulumlara Geçelim:

  1. İndirdiğiniz vc_redist.x64.exe kurun ve kapatın kurulumu basit sadece install demeniz yeterli kendisi otomatik kuracaktır.
  2. Daha sonra indirdiğimiz php-7.2.2-nts-Win32-VC15-x64.zip dosyasını açarak içindeki dosyaları C:\Program Files\php\v7.2\ altına atınız.
  3. Daha sonra php.ini yapılandırması gereklidir. Ben php.ini düzenlemeyi bilmiyorum derseniz php7.2 php.ini veriyorum indirin C:\Program Files\php\v7.2\ içine atmanız yeterlidir.
  4. ioncube_loader_win_7.2 indirin ve C:\Program Files\php\v7.2\ext\ dizinine atın.

 

Bu işlemleri buraya kadar eksiksiz ve hatasız yaptığınızı düşünerek bundan sonra bunu “alan adınıza (Domain)” tanımlama işlemine geçiyoruz. Öncelikle IIS yöneticinizi açıyoruz ve aşağıdaki ekran görselinde görmüş olduğumuz gibi öncelikle alan adımızı soldaki listeden seçiyoruz ve daha sonra ekranın sağındaki “Handler mappings / Türkçe IIS lerde : İşleyici Eşlemeleri” adındaki uygulamaya tıklıyoruz

IIS handler mapping

Daha sonra açılan sayfada mevcut php sürümünüze tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi işlem yaparak işlemi tamamlıyoruz.

IIS handler mapping php verison

daha sonra bizden hangi php sürümünü tanımlamamızı isteyecektir bunun için aşağıdaki ekran açılarak kurmuş olduğumuz PHP7.2 dizinin içinde php-cgi.exe seçiyoruz.

PHP7.2 php-cgi exe secmek

Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Tamam” seçeneğine tıkladığımızda karşımıza ufak bir pencere açılacak olup, bunada “Evet” diyerek php 7.2 sürümünü kullanmış olacaksınız.

PHP7.2 php-cgi exe secmek 2

Kontrol etmek için seçtiğimiz alan adınızın ftp dizinine bir test.php açarak içine aşağıdaki kodu girip

<?php
phpinfo();
?>

PHP 7 info

kaydedin ve internet tarayıcınızdan www.alanadiniz.com/test.php diyerek sürümünüzü kontrol edebilirsiniz. Ayrıca kurulumda sorun yaşamanız durumunda bu makalenin altına yorum olarak bana yazabilirsiniz.

Yazar: Hasan ATICI

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top