Hasan ATICI – Blog
0

PHP tabanlı yazılımınızın yanıt süresini hızlandırma

Yazar Hasan  •  Çarşamba, 13.05.2015, 04:55
1373 Views

PHP tabanlı yazılımınızın yanıt süresini hızlandırma. PHP platformunu mu kullanıyorsunuz, websitenizin açılış hızı çok çok mu düşük işte burada çok ufak bir kodla performansınızı nasıl arttırağınızı göstereceğim.

PHP5.5

Bunun için öncelikle hosting hizmeti aldığınız firma üzerinden, yada kendi sunucunuz üzerinden kullandığınız PHP sürümünü “PHP5.4” ve üst sürümlerine göre ayarlatın. Cpanel ve Maestro panel kullanıcısısanız, Cpanelde Cloudlinux özelliği varsa “Select PHP version” kısmından PHP5.X sürümü seçebilirsiniz. MaestroPanel kullanıyorsanız ilgili alan adınızın özelliklerine girerek “PHP” butonuna tıklayarak sürümünüzü güncelleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra yazılımınızın index.php yada temanızın header.php dosyasında yada hangi ilşikili <head/> tagı mevcutsa hemen altına şu fonksiyonu “<?php flush(); ?>” yazarak kaydedin.

Bu işlemden sonra sitenizin açılış hızı ciddi anlamda yükselecek olup sunucunun veritabanı sorguları yoğun olduğu zamanlarda istek süresine cevap beklenirken ön html ve diğer bağlantılı dosyalarınız tarayıcıda bekleden yüklenecek olup ziyaretçi tarafından site açılmıyor gibi düşüncelere sebep vermeyecektir. Bizzat bu işlemi denedim ve Cache kullanmadan güzel performans yakaladım.

Çoklu PHP sürümü destekleyen panelleri olan www.markum.net firmasından önerim olarak hosting satın alabilirsiniz.

Kaynak: Hasan ATICI

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top