Hasan ATICI – Blog
7

PrestaShop kurulumu ve resimli anlatım

Yazar AlwaysGod  •  Perşembe, 26.12.2013, 02:03
6737 Views

PrestaShop kurulumu ve resimli anlatım; PrestaShop açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Bu sistem e-ticaret yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir cms dir. Gelin nasıl kurulduğunu adım adım görelim. Öncelikle resimlere sıra ile bakarsanız basit bir kurulum olduğunu anlayacaksınız.

Öncelikle http://www.prestashop.com adresinden son sürümü indirelim

Daha sonra FTP programı yardımı ile ftp hesabınıza yüklüyoruz ve dosyaları ftp ana dizininde açarak kuruluma geçiyoruz. Kuruluma geçmeden önce MySQL veritabanı ve kullanıcısı oluşturmayı ihmal etmiyoruz kurulum sırasında bize gerekecek ve bizde bu değerleri gireceğiz.

PrestaShop Kurulumu

2.Adıma Sözleşmeyi işaretleyip “Next” diyoruz

PrestaShop Kurulumu ADIM 2

3. Adım; Gerekli dosya izinleri verilmesi ile ilgili uyarı sayfası karşımıza gelecektir. Bu izinleri ister ftp yardımı ile istersenizde kullandığınız web panel üzerinden yapabilir siniz.

PrestaShop Kurulumu ADIM 3 Gerekli izinleri vermek

4.Adım; Mağaza bilgilerinizi alttaki resim örneği gibi kendinizce giriyoruz.

PrestaShop Kurulumu 4 ADIM Site Bilgilerini eklemek

PrestaShop Kurulumu 4 ADIM Site Bilgilerini eklemek devami

5.Adım; Yazımın başında belirttiğim veritabanı (Database) bilgilerimizi alttaki resim örneğindeki gibi kendinizce girerek “Next” diyoruz.

PrestaShop Kurulumu ADIM 5 Database bilgilerini girmek

6.Adım; yukardaki “Next” işleminden sonra aşağıdaki resim örneğindeki veritabanı yükleme işlemi başlayacaktır ve bitmesini bekleyiniz.

PrestaShop Kurulumu ADIM 6 Veritabanı yükleniyor

7. Adım; Sistemin kurulumunu bitirdiğini gösteren sayfa önümüze gelecektir.

PrestaShop Kurulumu bitti

8. Adım; Admin paneline girmek isteyince bize bir hata mesajı verecektir. Bu hata mesajı ftp alanınızdaki “install” klasörünü silmemizi ve ana dizindeki “Admin” klasörünün ismini değiştirmemizi isteyecek. Bu işlemleri FTP programı aracılığı ile yapabilir siniz.

PrestaShop kurulumdan sonra admin giriş sorunu

9. Adım; FTP programı ile bağlanarak hem “install” klasörünü siliyoruz, hemde “admin” klasörünün ismini “admin22” yapıyoruz.

PrestaShop admin klasör ismini degiştirme

10. Adım; Bu işlemi yaptıktan sonra sayfaya dönüyoruz. Tarayıcımızı “Yeniliyoruz” tercihen “F5” ve hata mesajının kaybolduğunu görüyoruz.

PrestaShop Admin Giriş Sorunu Düzeltildi

11. Adım; Admin girişi yapıyoruz.

PrestaShop Admin Sayfasına Nasıl Girilir

Son adım sitemizin görünüşü ve beraberinde gelen Default teması.

PrestaShop Default Tema

ve bu kadar artık sistemimiz kurulu bir halde admin paneli üzerinden ürünlerinizi yüklemenizi bekliyor. Lütfen bu makaleyi çalmayın! Çalarsanızda site adresimi belirtin! Emek var emek anladınız mı.

Kaynak: Hasan ATICI

Blog.hasanatici.com

7 Responses

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top