Hasan ATICI – Blog
4

Proticaret v2.0 kurulumu

Yazar Hasan  •  Cuma, 27.12.2013, 15:43
1513 Views

Proticaret v2.0 kurulumu; Proticaret Türkiyenin ilk ve tek ücretsiz e-ticaret sistemi olup, Türk ticaret mevzuatına tam uyumu ile bir çok firmanın bu sıralar tercihi haline gelmiştir. İnternet üzerinde ürünlerini satmaya çalışan bir çok satıcının kolayca hostinglerine kurabileceği bir yazılımdır.

Hosting Gereksinim;

 • Windows server 2003 ve ütstü işletim sistemli hosting
 • Microsoft .NET Framework 2.0 ve üstü
 • Microsoft SQL Server 2005 ve üstü
 • ASP.NET Bileşenleri

Kurulum işlemi;

Öncelikle resimleri sıra ile takip ederseniz kendinize göre uyarlayıp kurabilir siniz. Kuruluma geçmeden önce MS SQL veritabanı ve kullanıcısı hosting üzerinde oluşturuyorsunuz. Daha sonra www.proticaret.org adresi üzerinden yazılımı indirip FTP aracılığı ile hosting hesabınızın ana klasörüne atıyorsunuz.

1. Adım; Daha sonra aşağıdaki resimleri takip ediyorsunuz.

Proticaret Kurulumu 1. ADIM

2.Adım; “Yeni Kurulum” seçiyor ve “Devam butonuna basıyorsunuz.

Proticaret Kurulumu 2. ADIM

3. Adım; Yazımın ilk başında belirttiğim üzere oluşturmuş olduğumuz MS SQL veritabanı kullanıcı adı ve şifresini yazıyorsunuz.

NOT: SQL server adı yada IP adresi hostingin haricinde farklı bir sunucu üzerinde veritabanı oluşturduysanız IP ve port bilgilerini yazmanız gerekli fakat aynı hosting üzerinde oluşturduysanız veritabanını “localhost” yazmanız yeterli olacaktır.

Proticaret Kurulumu 3 ADIM

4. Adım; Resimdeki gibi “Var olan veritabanını kullan” şıkkını seçip oluşturmuş olduğumuz veritabanı adını giriyoruz. Ve kurulum dosyalarımızı veritabanımıza yüklüyoruz.

Not: Bazı istisna eksik konfigurasyonlu sunucularda “İleri” butonuna tıkladıktan sonra hata mesajları gelebilir. Bu konuda bu blog altına hata mesajlarını iletirseniz size yardımcı olabilirim.

Proticaret Kurulumu 4. ADIM

5. Adım; Hatasız eksiksiz alttaki ekran sayfasını örnekteki gibi kendinize göre tanımlayınız. Önce kaydet butonuna sonra siteye git butonuna tıklayarak bu kurulumu tamamlıyoruz.

Proticaret Kurulumu 5. ADIM

6. adım bitiş adımı diyerek web sitemize kontrol ediyoruz.

Proticaret Kurulumu bitti

Proticaret kurulumumuz bitti ve artık http://www.hostingsepeti.net/admin ile giriş yaparak ürünlerimizi yüklüyor işimize gücümüze bakıyoruz.

Kaynak: Hasan ATICI

Blog.hasanatici.com

 

 

4 Responses

 • 1

  ben herşeyi eksiksiz giriyorum fakat ; ‘Veritabanı oluşturulurken hata oluştu diye’ hata alıyorum yardımcı olabilirmisiniz ?

 • 3

  sayın hasan bey proticaret web kurulumundan e ticaret yazılımı kurulumu yaptım ancak sitenin ilk kez kurulması güncellenmesi konusunda teknik destek veriyormusun .yazılım güncellemede sizinle iletişim kurmak istiyorum.. 05322745270

 • 4

  SQL sunucuya erişim sorunu var ve kurulum veritabanını yükleyemiyor hosting sağlayıcınız ile görüşmenizi öneririz.

  (Bir süredir blog yazılarına bakamadım geç cevap için özür dilerim.)

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top