Hasan ATICI – Blog
0

İletileriniz spam olarak mı işaretleniyor yada ulaşmıyor mu?

Spam sorunu için çözüm (DMARC Kaydı)

Yazar Hasan  •  Cuma, 23.10.2015, 06:59
4266 Views
DMARC nedir kaydı nasıl yapılır

Spam sorunu için çözüm (DMARC Kaydı), Bir çok e-posta kullanıcısının başlıca sorunu iletilerinin inbox a düşmemesi olup, bu sorunu yaşayanların iletileri gereksiz veya spam olarak işaretlenmektedir. DNS bölge kayıtları normal olup, ip adresleri herhangi bir blacklistte olmasada bu sorunu yaşamanız olası bir durumdur.

E-posta sunucu konfigurasyonu ve dns kaydınız normal bile olsa alan adınız üzerinden sahte gönderimlere daha önce maruz kalmışsanız bu sorunla karşılaşmanız olası bir durumdur. Bunun için Google da destek verdiği “DMARC” kimlik doğrulama yönetimi bu sorunla karşılaşmanızı minimum duruma indirmektedir. Spam gönderen kişiler zaman zaman e-posta iletilerindeki “Gönderen” adresini değiştirerek spam iletiyi alan adınızdaki bir kullanıcıdan geliyor gibi gösterebilir. Bu türde kötüye kullanımların önüne geçilmesi amacıyla Google DMARC.org kapsamında yer almaktadır. Böylece, alanlarından gönderilen spam e-postalarla ilgili olarak Gmail’in ne gibi bir işlem gerçekleştireceği konusunda alan sahiplerine daha fazla denetim imkanı sağlanmaktadır.

Google Apps, DMARC.org standardını uygular ve alanınızdan gönderilen, kimlik doğrulaması yapılmamış e-postalarla ilgili olarak Gmail’in yapacağı işlemleri belirlemenize olanak tanır. Alan sahipleri; kendi alanlarından gönderilen, kimlik doğrulaması yapılmamış e-postalarla ilgili olarak, Gmail’e ve diğer katılımcı e-posta sağlayıcılarına hangi işlemlerin yapılacağını bildirdiği bir politikayı yayınlayabilir. Bir politika tanımlayarak, kullanıcıları ve itibarınızı korumak için kimlik avıyla mücadeleye yardımcı olabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki örnek dns txt kaydını takip ederek, alan adınızın dns bölge yöneticisini kullanarak nasıl bu kaydı ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Kendinize göre düzenleyeceğiniz örnek TXT kaydınız:

_dmarc.markum.net. IN TXT “v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:destek@markum.net; ruf=mailto:destek@markum.net; rf=afrf; pct=100; ri=86400″

Not: yukarıda’ki siyahlaştırılmış kalın yazı içerisindeki kısımlar sizin alan adınız ve e-mail adresiniz ile değişecektir.

Bu işlemi hosting panelleriniz yada sunucu üzerinden dns bölge yöneticinizden ekleyebilirsiniz. Cpanel de “Gelişmiş dns yöneticisi” kısmından yeni kayıt olarak TXT işaretlenerek eklenebilir, Plesk panel den dns yöneticisinden “Add a new” butonu ile TXT kaydı seçilerek, Maestro panelden ilgili alan adına tıklayarak açılan sayfada “dns” kısmına tıklayarak açılan sayfada sağ üst menüden “+New” e tıklayarak açılan pencerede TXT seçeneğini seçerek ekleme yapabilirsiniz.

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top