Hasan ATICI – Blog
0

WHMCS kurulumu nasıl yapılır

Yazar Hasan  •  Cuma, 14.03.2014, 04:04
2708 Views

WHMCS kurulumu nasıl yapılır; Öncelikle WHMCS nedir? PHP tabanlı web hosting, domain ve sunucu hizmeti sağlayan hazır bir otomasyon yazılımıdır. Bu yazılıma yurt dışında ki domain register firmalarında ki bayiliklerinizi tanıtabilir ve sistem üzerinden domain alan adı kaydı yaptırabilirsiniz.

Ayrıca Web Hosting panelleri (WHM/Cpanel, Plesk vs. ) gibi panelleri tanımlayabilir ve hizmeti satın alan kullanıcılara elinizi sürmeden web hosting hesabı oluşturarak hizmet sağlayabilirsiniz. Dahası Sunucu ve sanal sunucularıda tanımlayabilir ve siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz.

Sanal pos, paypal ve diğer ödeme seçeneklerini kolay entegrasyon sağlayarak kredi kartı banka kartı gibi ödeme seçenekleri ile işlem yaptırabilirsiniz.

WHMCS üzerinde bir çok özel ayar bulunmaktadır. KDV ayarları çoklu dil seçeneği toplu alan adı kaydı, süresi dolan hesapların otomatik kapanması ve müşteriye bilgi e-postaları göndertebilirsiniz. Şimdi bu yazılım gereksinimlerini öncelikle tercihen linux platformu üzerinden bir web hosting hesabı PHP 5.2 ve üst sürümlerin olması PHP extension ların aktif olması yeterlidir.

Konun ekonomik yönüne gelirsek ücretli bir yazılımdır.

Kurulumu;

Lisanslı temiz bir şekilde indirmiş olduğumuz WHMCS i sıkıştırılmış dosyadan sunucu hosting hesabınıza ftp programları aracılığı yüklüyoruz. Daha sonra tarayıcınıza http://www.alanadinizzzz.com yazarak enter a basıyoruz ve aşağıdaki resimdeki adımları izliyoruz.

WHMCS kurulumu 1 ADIM

WHMCS kurulumu 2 ADIM

WHMCS kurulumu 3 ADIM

WHMCS kurulumu 4 ADIM

WHMCS kurulumu 5 ADIM

ve işlem bu kadardır.

Kaynak: Hasan ATICI

Konu Hakkında Düşüncelerinizi Yazın

To Top